Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Ракитец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
ЕкспедицијаЛакавичко 113.jpg

Поглед на предниот дел на црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во селото Ракитец

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Координати 41°32′39″N 22°25′36″E / 41.54417° СГШ; 22.42667° ИГД / 41.54417; 22.42667Координати: 41°32′39″N 22°25′36″E / 41.54417° СГШ; 22.42667° ИГД / 41.54417; 22.42667
Место Ракитец
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1939
Архитектонски опис

Рождество на Пресвета Богородица — главна селска црква во селото Ракитец. Црквата се наоѓа на блага височинка којашто се издига над сретселото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1939 година, но не е познато кога и од кој архијереј била осветена. Познато е дека била зографисана од страна на аматерски зограф од Скопје. Иконите во црквата се дело на зографот Гаврил Атанасов.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]