Црква „Св. Никола“ - Дедино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
ЕкспедицијаЛакавичко 162.jpg

Поглед од дворот на главната селска црква „Св. Никола“

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Координати 41°34′6″N 22°25′24″E / 41.56833° СГШ; 22.42333° ИГД / 41.56833; 22.42333Координати: 41°34′6″N 22°25′24″E / 41.56833° СГШ; 22.42333° ИГД / 41.56833; 22.42333
Место Дедино
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Никола Мирликиски
Изградба 1910
Архитектонски опис

Свети Никола — македонска православна црква во радовишкото село Дедино.[1] Црквата претставува главна селска црква и е сместена во горното маало, на јужниот раб од селото, а околу нејзе наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена е во 1910 година од мајстор Стоилов од малешевско. Не е познато кога и од кој архијереј е осветена. Иконите се од 19 век од непознат автор.

Галерија[уреди | уреди извор]

Внатрешност
Надворешност

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]