Прејди на содржината

Црква „Вознесение Христово“ - Габревци

Координати: 41°33′57″N 22°22′47″E / 41.56583° СГШ; 22.37972° ИГД / 41.56583; 22.37972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово

Поглед на црквата „Вознесение Христово“ над селото Габревци

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°33′57″N 22°22′47″E / 41.56583° СГШ; 22.37972° ИГД / 41.56583; 22.37972
Место Габревци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во селото Габревци. Црквата се наоѓа на крајот од селото. Во непосредна близина на денешната црква се наоѓа објектот во којшто била сместена старата црква.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има правоаголна основа, со апсида во нејзиниот заден дел, и претставува крсто-куполен храм. Градбата е обоена во бела боја и е покриена со ќерамиди. Пред главниот влез на црквата, од левата страна се издига камбанаријата.

Објектот на старата црква, кој се наоѓа во непосредна близина на новиот објект, е во многу лоша состојба, покривот е пропаднат и целата градба е оставена да пропаѓа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Стара црква
Нова црква

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]