Црква „Вознесение Христово“ - Габревци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
ЕкспедицијаЛакавичко 32.jpg

Поглед на црквата „Вознесение Христово“ над селото Габревци

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°33′57″N 22°22′47″E / 41.56583° СГШ; 22.37972° ИГД / 41.56583; 22.37972Координати: 41°33′57″N 22°22′47″E / 41.56583° СГШ; 22.37972° ИГД / 41.56583; 22.37972
Место Габревци
Општина Радовиш
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Вознесение Христово
Архитектонски опис

Вознесение Христово (позната и како Свети Спас) — главна селска црква во селото Габревци. Црквата се наоѓа на крајот од селото. Во непосредна близина на денешната црква се наоѓа објектот во којшто била сместена старата црква.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има правоаголна основа, со апсида во нејзиниот заден дел, и претставува крсто-куполен храм. Градбата е обоена во бела боја и е покриена со ќерамиди. Пред главниот влез на црквата, од левата страна се издига камбанаријата.

Објектот на старата црква, кој се наоѓа во непосредна близина на новиот објект, е во многу лоша состојба, покривот е пропаднат и целата градба е оставена да пропаѓа.

Галерија[уреди | уреди извор]

Стара црква
Нова црква

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]