Црква „Св. Атанасиј“ - Дедино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
ЕкспедицијаЛакавичко 209.jpg

Поглед на црквата од патот кој води за самото село

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Карта

Координати 41°34′26″N 22°25′27″E / 41.57389° СГШ; 22.42417° ИГД / 41.57389; 22.42417Координати: 41°34′26″N 22°25′27″E / 41.57389° СГШ; 22.42417° ИГД / 41.57389; 22.42417
Место Дедино
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Архитектонски опис

Свети Никола — македонска православна црква, една од двете во радовишкото село Дедино.[1]. Се наоѓа во горното маало на северниот раб од селото. Изградена е во поново време.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]