Црква „Св. Ѓорѓи“ - Лубница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
ЕкспедицијаЛакавичко 83.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Радовишко
Парохија Ињевско-конечка
Местоположба

Координати 41°30′27″N 22°22′27″E / 41.50750° СГШ; 22.37417° ИГД / 41.50750; 22.37417Координати: 41°30′27″N 22°22′27″E / 41.50750° СГШ; 22.37417° ИГД / 41.50750; 22.37417
Место Лубница
Општина Конче
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква во близина на радовишкото село Лубница. Црквата се наоѓа на неколку стотини метри од селото, од левата страна покрај патот кој води кон Конче.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата има правоаголна основа, со проширено претсобје во предниот дел и со апсида во нејзиниот заден дел. Градбата е обоена со сива боја и е покриена со ќерамиди.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]