Црква „Собор на сите македонски светители“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Собор на сите македонски светители
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба
Населено место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Сите македонски светители
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Храмот „Собор на сите македонски светители“ е црква во изградба[1] која се наоѓа во населбата Нова Битола веднаш наспроти супермаркетот Веро на страната меѓу улиците Партизанска и Васко Карангелевски.

Црквата е во фаза на изградба од 1993 година. Според архитектонскиот план храмот треба да биде еден од најголемите во Македонија и Балканот со камбанарија од 80 метри, средна купола 55 метри, и други објекти како крстилница, библиотека, галерии, соби за симпозиуми и други потреби.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во Битола одбележан празникот Собор на сите македонски светители“. МТВ,. 2011-05-8. конс. 2013-01-14. 
  2. „Собор на сите македонски светители“. Курир,. 2011-05-8. конс. 2013-01-14.