Црква „Св. Ана“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Ана
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Карта

Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Ана
Архитектонски опис

Света Ана претставува македонска православна црква која се наоѓа во Битола во населбата Бадембалари.[1] Црквата е градена во 80те години на XX век. Оваа црква е една од најчесто ограбуваните цркви во Битолско.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Здравковска, Жанета (9 јули 2006). „Крадци се „крстат" во вредните икони од Битола“. Дневник. Посетено на 2013-03-02.

Поврзано[уреди | уреди извор]