Црква „Св. Александар Солунски“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Александар Солунски
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Карта

Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Александар Солунски
Архитектонски опис

Свети Александар Солунски претставува македонска православна црква која се наоѓа во Битола на светонеделските гробишта.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]