Црква „Св. Атанасиј“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Атанасиј“
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба
Населено место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Св. Атанасиј е црквичка во Битола која е во фаза на изградба од 2007 година[1], и е во склоп на Храмот „Собор на сите македонски светители“. Се наоѓа во Нова Битола веднаш наспроти супермаркетот "Веро".

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во Битола почна да се гради црквата „Св. Атанасиј Велики““. Утрински Весник,. 2011-05-8. конс. 2013-01-14.