Црква „Св. Наум Охридски“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Наум Охридски
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Местоположба

Координати 41°1′42.2″N 21°20′20.2″E / 41.028389° СГШ; 21.338944° ИГД / 41.028389; 21.338944Координати: 41°1′42.2″N 21°20′20.2″E / 41.028389° СГШ; 21.338944° ИГД / 41.028389; 21.338944
Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Наум Охридски
Архитектонски опис

Св. Наум Охридскицрква во центарот на градот Битола. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.[1]

Црквата е метох на манастирот „Свети Наум“ во Охридско. Се наоѓа на ул. „Христо Христов“ бр. 15, спроти училиштето „Таки Даскало“ и зад Управата за јавни приходи. Се вбројува меѓу важните култни места во градот. Претставува првично станбен објект порадарен на манастирот во 1931 година и претворен во црква.[1] Иконостасот е дело на копаничарот Ѓорѓи Караџовски, изработен во 1960 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Црква Св. Наум“. Bitola.info. Посетено на 10 јануари 2020.
  2. Андоновска, Ленче (2007). Значајни личности за Битола. Битола: НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола. стр. 90. ISBN 978-9989-2783-0-3. Занемарен непознатиот параметар |coauthors= (се препорачува |author=) (help)