Црква „Св. Архангел Гаврил“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Архангел Гаврил
Crkva Arhangel Gavril Bitola.jpg
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба
Населено место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Гаврил
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Св Архангел Гаврил е црква која се наоѓа во населбата Довлеџик во близина на Педагошкиот факултет, на излезот од Битола, и на патот кој води до Националниот парк Пелистер. Порано многу луѓе се собирале во оваа црква, но до пред некое време црквата се опремила и била повторно отворена, за време на божиќните празници.[1]

Во склоп на црквата, се и посмртните останки на војниците кои загинаа во текот на Првата светска војна.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во битолската црква "Архангел Гаврил" Украдени доброволните прилози“. Утрински,. 2011-05-8. конс. 2013-01-14. 
  2. „Војни меморијали СРПСКИ ВОЈНИ МЕМОРИЈАЛИ И МЕСТА СТРАДАЊА“. Амбасада на Србија во Македонија,. 2011-05-8. конс. 2013-01-14.