Црква „Св. Архангел Гаврил“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Архангел Гаврил
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Карта

Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Гаврил
Архитектонски опис

Св Архангел Гаврил — црква која се наоѓа во населбата Довлеџик во близина на Педагошкиот факултет, на излезот од Битола, и на патот кој води до Националниот парк Пелистер. Порано многу луѓе се собирале во оваа црква, но до пред некое време црквата се опремила и била повторно отворена, за време на божиќните празници.[1]

Во склоп на црквата, се и посмртните останки на војниците кои загинаа во текот на Првата светска војна.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Во битолската црква "Архангел Гаврил" украдени доброволните прилози“. Утрински. 8 мај 2011. Посетено на 14 јануари 2013.[мртва врска]
  2. „Војни меморијали СРПСКИ ВОЈНИ МЕМОРИЈАЛИ И МЕСТА СТРАДАЊА“. Амбасада на Србија во Македонија. 8 мај 2011. Посетено на 2013-01-14.[мртва врска]