Црква „Св. Пантелејмон“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Пантелејмон“ - Битола
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба
Населено место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата Св. Пантелејмон е црква во Битола, која се наоѓа во близина на Студентскиот дом. На 9 август е главната слава на црквата, кога се собираат луѓе да запалат свеќи за здравје, и да се напијат од светата вода која извира во бунарчето кое се наоѓа во црквата. На тој ден се организира и панаѓур каде се продаваат играчки за најмалите.

Поврзано[уреди | уреди извор]