Црква „Св. Архангел Михаил“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Архангел Михаил
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба
Населено место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Архангел Михаил
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Св Архангел Михаил — манастирска црква која се наоѓа во битолскиот Баир над Кркардаш, во месноста Раштански Лозја, во Битола. Во близина на овој манастир е Црквата 40 маченици, како и меѓуградскиот патен правец М5 кој ја поврзува Битола со Охрид.

Според месните жители, ова манастирче постои веќе четириесет години, и е во фаза на изградба.[1] Во овој битолски манастир се прославува празникот познат како "зимски Арангел" како и Прочка.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Се гради манастирот Свети Архангел Михаил на Баир“. Орбис. 2011-05-08. Посетено на 2013-01-14.
  2. А.Б. (2011-05-08). „Баирчани сами градат манастирска црква“. Утрински. Посетено на 2013-01-14.