Прејди на содржината

Црква „Св. Петар и Павле“ - Битола

Координати: 41°0′46.9″N 21°20′36.9″E / 41.013028° СГШ; 21.343583° ИГД / 41.013028; 21.343583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Петар и Павле
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Карта

Координати 41°0′46.9″N 21°20′36.9″E / 41.013028° СГШ; 21.343583° ИГД / 41.013028; 21.343583
Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Апостол Петар
Апостол Павле
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабен

Св. Петар и Павле (или Собор на Светите Апостоли) — црква во Битола. Му припаѓа на Битолското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата се наоѓа на јужниот крај на градот, како храм на Буковските гробишта. Претставува трикорабен храм со подиздигнат среден кораб, влез од југ и правоаголна апсида наднадвор на исток. Иконостасот е дело на копаничарот Ѓорѓи Караџовски.[1]

Во црковниот двор се погребани француски, а варојатно и српски војници загинати во Првата светска војна.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Андоновска, Ленче (2007). „Значајни личности за Битола“. Битола: НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола: 90. ISBN 978-9989-2783-0-3. Занемарен непознатиот параметар |coauthors= (се препорачува |author=) (help); Наводот journal бара |journal= (help)
  2. „Српски војни меморијали и места страдања“. Амбасада Републике Србије - Скопље Република Северна Македонија. Посетено на 12 јануари 2020.