Хуана I Кастилјска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хуана I
Кралица на Кастилја и Леон
Владеење26 ноември 1504 - 12 април 1555
ПочивалиштеКапилја реал, Гранада, Шпанија
ПретходникИзабела I
НаследникХуана II
Придружник наФердинанд II Арагонски
ДецаЛеонор Австриска
Карло I од Шпанија
Изабела Австриска
Фердинанд I
Марија Австриска
Каталина Австриска
ДинастијаТрастамара
ТаткоФернандо II
МајкаИзабела I

Хуана I од Кастилја (шпански:Juana I de Castilla) (родена на 6 ноември 1479 во Толедо, Шпанија - починала на 12 април 1555 во Тордесиљас, Шпанија) била кралица на Кастилја и Леон. Во историјата е позната и како Хуана Лудата, поради нејзината опсесивна љубов кон сопругот, Филип I Кастиљски, која на крајот ѝ придонела да го изгуби разумот.

Титули и кралство[уреди | уреди извор]

Најпрвин била инфанта од Кастилја и Арагон, подоцна надвојвотка од Астурија, војвотка од Бургундија и Брабант и грофица од Фландрија. По смртта на својата мајка, Изабела I Кастилјска, станала кралица на Кастилја, Леон, Галиција, Гранада, Севилја, Мурсија, Гибралтар и Канарските острови. Била кралица и на Западните Инди (1504-1555), а по смртта на својот татко Фернандо II Арагонски, и на Навара, Неапол и Сицилија (1516-1555). Таа исто така имала и други титули, како: кнегиња од Барселона и господарка од Бискаја.

Хуана I ги наследила сите титули од своите родители, Изабела I, кралица на Кастилја, и Фернандо II, крал на Арагон, и по смртта на татко ѝ на 16 јануари 1516, практично ја обединила круната на Шпанија. Иако била прогласена за ментално неспособна и била затворена во Тордесиљас, формално владеела заедно со својот син Карло I од Шпанија, сè до смртта во 1555.

Семејство[уреди | уреди извор]

Хуана била во брак со Филип I Кастилјски, со кого имала 6 деца и сите 6 станале владетели:


Претходник
Изабела I
Кралица на Кастилја и Леон
1504-1555
Наследник
Филип I Кастилјски