Шпански Западни Инди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шпански Западни Инди
Las Antillas Occidentales
Колонија на Шпанија од 1492 - 1898

1492 – 1898
Знаме Грб
Местоположба на Шпанија
Карта на Шпанските Западни Инди
Главен град Санто Доминго
Јазици шпански
Вероисповед католицизам
Државно уредување Колонија
Монарх
 -  1500-1598 Филип II
 -  1896-1898 Алфонсо XIII
Историски период шпанска колонизација
 -  Откривањето на Америка 1492
 -  Договорот од Париз (1898) 1898
Валута Шпански пезос
Минати
Следни
Нова Шпанија
Острови Беј
Јамајка
Кајмански Острови
Санто Доминго
Тринидад
Доминиканска република
Куба
Порторико

Шпански Западни Инди или Шпански Антили (шпански: Antillas españolas или Antillas Occidentales) — владенијата на шпанските колонии на Карипските Острови, до кои стигнал Кристофер Колумбо на своите патувања во потрага по западниот пат до Индија. Името „Западни Индии“ доаѓа токму поради тоа што Колумбо мислел дека пловејќи на запад стигнал до западниот брег на Индија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]