Прејди на содржината

Изабела Австриска

Од Википедија — слободната енциклопедија

Изабела Австриска (18 јули 1501 - 19 јануари 1526), позната и како Елизабета, била кралица на Данска, Норвешка и Шведска како сопруга на кралот Кристијан II . Таа била ќерка на кралот Филип I и кралицата Јоана од Кастилја и сестра на императорот Карло V. Таа е родена во Брисел . Таа владеела со Данска како регент во 1520 година.[1]

Детството[уреди | уреди извор]

Портрет на Изабела, 2-годишна возраст. Изабела е десно. Таа е сликана со нејзиниот брат Чарлс и нејзината сестра Елеонор .
Три деца на Кристијан II и Изабела: (Доротеј, Џон и Кристина), од Јан Мабузе, 1526 година.

Изабела го поминала своето детство во Холандија под туторство на регентот на Холандија, Маргарет од Австрија . Нејзиното богатство, правата за наследување и нејзините врски ја направиле вреден пион на пазарот на кралски бракови. Кралот на Данска најпрво имал намера да се ожени со нејзината најстара сестра Елеонор од Австрија, но Хабсбурзите ја сметале Елеонор премногу вредна за данскиот престол, бидејќи како најстара сестра, постоела веројатност дека нејзиното потомство можело да успее. Затоа, Изабела била избрана за данскиот крал.

На 11 јули 1514 година, една недела помалку од нејзиниот 13-ти роденден, Изабела се омажила со полномошник за данскиот крал Кристијан II со царот Максимилијан I, нејзиниот дедо, кој застанал во одбрана на кралот. Таа останала во Холандија, но се вели дека се заљубила во нејзиниот сопружник кога ја видела неговата слика и побарала да биде однесена во Данска. Една година по свадбата, надбискупот од Нидарос бил испратен да ја придружува во Копенхаген . Бракот бил ратификуван на 12 август 1515 година (таа имала 14 години).

Кралицата[уреди | уреди извор]

Портрет на Изабела околу времето на нејзиниот брак од Мајсторот на легендата за Магдалена, в. 1515 година.

Изабела била крунисана за кралица на Данска и Норвешка и почнала да користи друга верзија на нејзиното име, Елизабета, но односот меѓу неа и нејзиното ново семејство и Кристијан бил прилично ладен во првите години од бракот. Холандската љубовница на кралот, Дивеке Сигбритсдатер, била со него од 1507 година и тој не сакал да ја предаде за тинејџерка. Мајката на Дивек, Сигбрит Виломс, исто така била влијателна на судот, а на Изабела и било дадено помало влијание од двете. Ова го налутило царот и предизвикало некои дипломатски расправии меѓу него и кралот Кристијан, но прашањето било решено кога Дивек умрела во 1517 година, а односот на Изабела со нејзиниот сопруг значително се подобрил во текот на следните неколку години; нејзиниот однос со Сигбрит Виломс исто така се подобрил, и двете жени дејствувале како политички советници на кралот. Од 1516 година, Ана Мајнструп била главна дама во чекање на нејзиниот двор.

Во 1520 година, Кристијан го презел престолот на Шведска, со што Изабела станала кралица на Шведска. Откако го зазел Стокхолм, тој побарал од шведските претставници да го предадат истиот и регентството на Шведска на Изабела, доколку тој самиот треба да умре кога неговите деца биле малолетни. Таа требала да биде последната шведска кралица која исто така била кралица на Данска за време на унијата Калмар, но таа всушност никогаш не ја посетила Шведска; бремена во времето на доаѓањето на нејзиниот брачен другар на престолот на Шведска, таа не го следела таму. Изабела служела како регент на Данска за време на престојот на Кристијан во Шведска.[1] Нејзиниот сопруг бил соборен од функцијата крал на Шведска следната година. Кралот Кристијан затворил многу шведски благороднички, поврзани со бунтовните шведски благородници, во озлогласената Блатарн („Сината кула“) на замокот Копенхаген, вклучувајќи ги Кристина Гиленстиерна, Сесилија Мансдотер и Маргарета Ериксдотер Васа. Стаг Густав I од Шведска го користел нивниот третман во својата пропаганда против Кристијан II и тврдел дека данскиот монарх ги изгладнувал жените и децата, кои преживеале само со милоста што им ја покажала данската кралица Изабела од Австрија.[2]

Кога кралот Кристијан бил соборен во 1523 година од нелојални благородници кои го поддржувале неговиот вујко, војводата Фредерик, новиот крал сакал да биде во добри односи со семејството на Изабела. Тој ѝ напишал лично писмо на нејзиниот роден германски јазик, нудејќи ѝ пензија за должничка кралица и ѝ дозволил да остане во Данска под негова заштита додека кралот Кристијан побегнал во Ниските Земји . Но, Изабела одговорила на латинскиubi rex meus, ibi regnum meum “ („каде што е мојот крал, таму е и моето царство“).

Егзил[уреди | уреди извор]

Изабела ја напуштила Данска со сопругот и нивните деца откако нејзиниот сопруг бил соборен во 1523 година и отпатувала за Холандија. Изабела и Кристијан патувале низ Германија во обид да добијат помош за враќањето на Кристијан на престолот. Изабела направила свои преговори со своите роднини, а го придружувала и својот сопруг на неговите патувања.[3] Тие ја посетиле Саксонија во 1523 година и Берлин во 1523-1524 година. Во Берлин, Изабела се заинтересирала за учењата на Лутер и чувствувала симпатии за протестантизмот,[3] но никогаш не се преобратила официјално. Кога го посетила Нирнберг во 1524 година, таа се причестила на протестантски начин, што толку го налутило нејзиното родно семејство, Хабсбурзите, што Кристијан решил таа да ги крие своите протестантски ставови во иднина, поради политички причини [3]

Во пролетта 1525 година, Изабела фатила некоја сериозна болест, која се влошила откако таа патувала низ бура подоцна истата година и траела цело лето. Поранешната кралица починала во замокот Цвијнаарде во близина на Гент на дваесет и четиригодишна возраст. Таа примила и протестантска и католичка заедница, но Хабсбурзите изјавиле дека таа умрела како убеден католик.[3] За нејзините религиозни симпатии и дали била протестантка или католик по 1524 година, се дебатира. На смртната постела, таа ѝ ја дала грижата за реставрацијата на нејзиниот сопруг на неговото место како крал на нејзината тетка, регентот на Холандија, Маргарет од Австрија .

Нејзината правнука од петнаесеттата генерација, принцезата Изабела од Данска, го добила името по неа.

Проблем[уреди | уреди извор]

Име Раѓање Смртта Белешки
Џон 21 февруари 1518 година 1532 година почина млад.
Филип Фердинанд 4 јули 1519 година 1519 година близнак, починал во детството.
Максимилијан 4 јули 1519 година 1519 година близнак, починал во детството
Доротеја 10 ноември 1520 година 31 мај 1580 година се оженил во 1535 година со Фредерик II, електор Палатин и немал проблем.
Кристина ноември 1521 година 10 декември 1590 година се оженил во 1533 година, Франческо II Сфорца и немал проблем, второ се оженил во 1541 година, Френсис I, војвода од Лорен и имал проблем.
Неименуван син јануари 1523 година јануари 1523 година мртвородено.

Предци[уреди | уреди извор]

 

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. 1,0 1,1 Anne J. Duggan: Queens and queenship in medieval Europe
 2. Tegenborg Falkdalen, Karin, Margareta Regina: vid Gustav Vasas sida : [en biografi över Margareta Leijonhufvud (1516-1551)], Setterblad, Stockholm, 2016
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Dansk Kvindebiografisk Leksikon
 4. 4,0 4,1 Предлошка:BLKO
 5. 5,0 5,1  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Joanna“ . Encyclopædia Britannica. 15 (11. изд.). Cambridge University Press.
 6. 6,0 6,1  Holland, Arthur William (1911). „Maximilian I. (emperor)“ . Во Chisholm, Hugh (уред.). Encyclopædia Britannica. 17 (11. изд.). Cambridge University Press.
 7. 7,0 7,1  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „John II. of Castile“ . Encyclopædia Britannica. 15 (11. изд.). Cambridge University Press.
 8. 8,0 8,1 Kiening, Christian. „Rhétorique de la perte. L'exemple de la mort d'Isabelle de Bourbon (1465)“. Médiévales (француски). 13 (27): 15–24. doi:10.3406/medi.1994.1307.
 9. 9,0 9,1  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „John II of Aragon“ . Encyclopædia Britannica. 15 (11. изд.). Cambridge University Press.
 10. 10,0 10,1 Ortega Gato, Esteban (1999). „Los Enríquez, Almirantes de Castilla“ (PDF). Publicaciones de la Institución "Tello Téllez de Meneses" (шпански). 70: 42. ISSN 0210-7317.
 11. 11,0 11,1 Downey, Kirstin (November 2015). Isabella: The Warrior Queen. Knopf Doubleday Publishing Group. стр. 28. ISBN 9780307742162. Посетено на 2018-07-17.
 12. 12,0 12,1 12,2 12,3  Poupardin, René (1911). „Charles, called The Bold, duke of Burgundy“ . Во Chisholm, Hugh (уред.). Encyclopædia Britannica. 5 (11. изд.). Cambridge University Press.
 13. 13,0 13,1 Stephens, Henry Morse (1903). The story of Portugal. G.P. Putnam's Sons. стр. 139. Посетено на 11 July 2018.
 14. 14,0 14,1  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Ferdinand V. of Castile and Leon and II. of Aragon“ . Encyclopædia Britannica. 10 (11. изд.). Cambridge University Press.
 15. 15,0 15,1  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Isabella of Castile“ . Encyclopædia Britannica. 14 (11. изд.). Cambridge University Press.
 16.  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Frederick III., Roman Emperor“ . Encyclopædia Britannica. 11 (11. изд.). Cambridge University Press.
 17. Urban, William (2003). Tannenberg and After. Chicago: Lithuanian Research and Studies Center. стр. 191. ISBN 0-929700-25-2.
Изабела Австриска
Роден(а): 18 July 1501 Починал(а): 19 January 1526

Предлошка:S-roy

Незаземено Queen consort of Denmark
1515–1523
Наследник
Sophie of Pomerania
Queen consort of Norway
1515–1523
Queen consort of Sweden
1520–1521
Незаземено