ФК Фенербахче

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Фенербахче)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Турција Фенербахче
Fenerbahce.png
Целосно име Фенербахче Спорт клуб
Прекар(и) Фенер
Основан 3 мај 1907
Терен Стадион Шукру Сараџоглу
Истанбул, Турција
(Сместивост: 53,715)
Претседател Турција Азиз Јилдирим
Тренер Португалија Витор Переира
Лига SporTotoSuperLigLogo.png Турска Супер лига
2014-15 Супер лига, 2-ри
Мреж. место Официјално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Резервни бои
Soccerball current event.svg Тековна сезона

ФК Фенербахче е професионален турски фудбалски клуб со седиште во градот Истанбул. Во моментов клубот се натпреварува во Супер лигата на Турција.

Клубот е основан во 1907 година од група на локални луѓе, а тоа го прави еден од првите фудбалски клубови формирани во Турција. Тие се еден од најуспешните фудбалски клубови во Турција,[1][2] со 19 титули во турското првенство, 6 Купа на Турција и 9 Суперкупа, а исто така тие никогаш во нивната историја не испаднале во пониските лиги. Клубот важи и за еден од клубовите со најмногу навивачи во Турција.

Клубот игра на Стадионот Шукру Сараџоглу кој е со капацитет од 53,715.

Историја[уреди | уреди извор]

Фенербахче бил основан во Кадиќој областа во Истанбул од Зија Сонѓулен (1886-1936), Ајетулах бег (1888-1919) и Неџип Оканер (1892-1959). Оваа група на поединци го основале клубот тајно, со цел да се задржи на низок профил. Во тоа време, султанот Абдул Хамид II, му забранувал на турскиот народ да основа клубови, па дури и да игра фудбал. На првата средба, Сонѓулен бил избран за прв претседател на клубот. Се до промените во законите, кои дошле со Младотурската револуција во 1907 година, активностите на Фенербахче биле обавувани под строга тајност.

Тимот се приклучи на Истанбулската фудбалска лига во 1909 година и во сезоната 1911-1912 го освоил својот прв шампионат, минувајќи низ целата сезона без пораз.

Бои и амблеми[уреди | уреди извор]

Официјалните бои на клубот се жолтата и сината (Giallo e Blu (Strisce).png).

Титули[уреди | уреди извор]

1959, 1960-1961, 1963-1964, 1964-1965, 1967-1968, 1969-1970, 1973-1974, 1974-1975, 1977-1978, 1982-1983, 1984-1985, 1988-1989, 1995-1996, 2000-2001, 2003-2004, 2004-2005, 2006-2007, 2010-2011, 2013-2014

1967-1968, 1973-1974, 1978-1979, 1982-1983, 2011-2012, 2012-2013

1968, 1973, 1975, 1984, 1985, 1990, 2007, 2009, 2014

 • Балкан куп
  • Победник (1) :

1966-67

 • Куп Ататурк
  • Победник (2) :

1964, 1998

 • Куп на премиерот
  • Победник (8) :

1945, 1946, 1950, 1973, 1980, 1988, 1992, 1998

 • Куп на турските спортски новинари
  • Победник (12) :

1969, 1973, 1975, 1976, 1978, 1979, 1980, 1982, 1985, 1986, 1994, 1995

 • Куп на Истанбул
  • Победник (16) :

1911-12, 1913-14, 1914-15, 1920-21, 1922-23, 1929-30, 1932-33, 1934-35, 1935-36, 1936-37, 1943-44, 1946-47, 1947-48, 1952-53, 1956-57, 1958-59

Стадион[уреди | уреди извор]

Стадион Шукру Сараџолу
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Стадион Шукру Сараџоглу.

Фенербахче својте домашни натпревари ги игра на стадионот Шукру Сараџоглу, који се наоѓа во Кадиќој, азискиот дел на Истанбул. Стадионот е изграден во 1908 година, а реконструкцијата траела во периодот од 1999 до 2006 година. На овој стадион е одиграно финалето на Купот на УЕФА 2009.

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Голманот Волкан Демирел е моментален капитен на клубот.
Бр. Нац. Позиција Играч
1 Турција ГМ Волкан Демирел (Капитен)
3 Турција ОД Хасан Али Калдирим
4 Чиле ОД Маурисио Исла
5 Турција СР Мехмет Топал
6 Турција ОД Исмаел Којбаши
7 Турција СР Алпер Потук
8 Турција СР Озан Туфан
9 Бразил НП Фернандао
10 Холандија НП Робин ван Перси
11 Турција СР Мехмет Екичи
14 Португалија ОД Луис Нето
15 Турција СР Ујгар Мерт Зејбек
17 Мароко ОД Набил Дирар
Бр. Нац. Позиција Играч
18 Камерун ГМ Карлос Камени
19 Турција ОД Шенер Езбајракли
20 Бразил СР Џулиано
21 Македонија СР Елиф Елмас
23 Холандија НП Винсент Јансен
28 Франција СР Матје Валбуена
33 Русија СР Роман Нојштадтер
37 Словачка ОД Мартин Шкртел
54 Бразил ГМ Ертан Ерсу
66 Турција ОД Огуз Каган Гуџтекин
89 Бразил СР Жозеф Соуза
92 Мароко СР Атиф Шаешу
99 Шпанија НП Роберто Солдадо

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]