Очилна мечка: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 261 бајт ,  пред 11 месец
Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8
с (→‎Особености: Јазична исправка, replaced: индивидуа → единка)
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
 
'''Очилната мечка''' ({{науч|Tremarctos ornatus}}) позната и како '''андска мечка''', е најблиската роднина на изумрените [[мечка|мечки]] од видот [[Arctodus]], кои исчезнале за време на средниот и доцен [[плеистоцен]]<ref>[http://www.grizzlybear.org/bearbook/spectacled_bear.htm Grizzly Bear.org: Spectacled Bear]</ref><ref>[http://www.bearplanet.org/spectacledbear.shtml Bear Planet]</ref>.
Очилната мечка е мал вид на мечки со потекло од [[Јужна Америка]]. Има црно [[крзно]] со белези со беж боја по лицето и градите. Мажјаците се 33% поголеми од женките<ref name="Bearalmanac">{{наведена книга | author = Brown, Gary | title = Great Bear Almanac | year = 1996 | pages=340 | id = ISBN 1-55821-474-7}}</ref>. Мажјаците тежат од 130 до 200 кг, а женките 35-82 кг<ref>[{{Наведена мрежна страница |url=http://nationalzoo.si.edu/Publications/ZooGoer/1999/2/fact-spectacled.cfm |title=Spectacled, or Andean, Bear - National Zoo|{{!}} FONZ<!-- Bot generated title -->] |accessdate=2008-11-12 |archive-date=2008-05-09 |archive-url=https://web.archive.org/web/20080509062947/http://nationalzoo.si.edu/publications/zoogoer/1999/2/fact-spectacled.cfm |url-status=dead }}</ref>. Ги среќаваме во повеќе региони во северниот и западниот дел на Јужна Америка, вклучувајќи ги источна [[Панама]]<ref name=EoM>{{наведена книга |editor=Macdonald, D.|author= Bunnell, Fred|year=1984 |title= The Encyclopedia of Mammals|publisher= Facts on File|location=New York|pages= 96|isbn= 0-87196-871-1}}</ref>, западна [[Венецуела]], [[Бразил]]<ref>{{Наведена мрежна страница | last = | first = | authorlink = | coauthors = | title = Spectacled bear, Andean bear, ucumari| work = BBC - Science & Nature - Wildfacts| publisher = BBC| date = | url = http://www.bbc.co.uk/nature/wildfacts/factfiles/11.shtml| format = | doi = | accessdate = }}</ref>, [[Колумбија]], [[Еквадор]], [[Перу]], западна [[Боливија]] и северозападна [[Аргентина]]. Очилните мечки се единствениот преживеан вид на мечки на овој континент, и единствениот преживеан вид од родот [[Tremarctinae]]. Нивното преживување веројатно се должи на способноста да се искачуваат дури и на највисоките дрвја на [[Анди]]те.
 
== Потекло на поимот ==
29.743

уредувања

Прегледник