Очилна мечка: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: индивидуи → единки (2)
с (→‎Особености: Јазично подобрување, replaced: Сексуалната зрелост → Половата зрелост)
с (Јазична исправка, replaced: индивидуи → единки (2))
 
== Потекло на поимот ==
''Tremarctos ornatus'' ја нарекуваме и очилна мечка, алудирајќи на специфичните белези на [[гради]]те, [[врат]]от и на [[лице]]то, кои кај некои индивидуиединки наликуваат на очила. Името „андска мечка“ е поради нивната распространетост во долж на [[Анди]]те.
 
== Живеалиште и исхрана ==
== Заштита ==
[[Податотека:Brillenbär (Tremarctos ornatus)3.jpg|thumb|240px|right]]
Денес остануваат околу 2000 индивидуиединки. Андските мечки се ранлив вид поради бројни причини. Тие се ловени од месното население поради верувањето дека го напаѓаат добитокот, и покрај фактот дека овие мечки јадат месо во многу мали колочини. Ловени се и поради нивното месо (посебно ценето во северно [[Перу]]), крзното и [[жолчниот меур]] кој е доста ценет во ориенталната медицина и достигнува висока цена на пазарот. Опасност се јавува и поради намалувањето на површините на нивното природно живеалиште и уништувањето на дождовните шуми.
 
== Наводи ==

Прегледник