Сѐ за мојата мајка: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Сиже: Јазична исправка, replaced: актерки → глумици (2) using AWB
с (Јазична исправка, replaced: актерката → глумицата using AWB)
с (→‎Сиже: Јазична исправка, replaced: актерки → глумици (2) using AWB)
Една вечер, по театарската претстава ''„Трамвај наречен желба“'', Естебан сака да земе автограм од глумицата Ума Рохо, која ја игра главната улога во претставата, Бланш Дубоа, но го удира кола и умира. По оваа несреќа, Мануела оди во Барселона да го најде таткото на Естебан, трансвеститот Лола кој работи како проститутка, за да го извести дека имал син. Додека е во Барселона, Мануела ќе се најде и со стар добар пријател, трансвеститот Слатка. Исто така, ќе ја запознае сестрата Роса, млада и бремена калуѓерка која го познавала поранешниот сопруг на Мануела, а ќе се здружи и со Ума Рохо, глумицата која син ѝ ја обожуваше.
 
Алмодовар го завршува филмот со посвета: „За сите актеркиглумици кои глумеа актеркиглумици, за сите жени кои глумат, за мажите кои глумат и се претвораат во жени, за сите луѓе кои сакаат да бидат мајки. За мајка ми“.
 
== Улоги ==

Прегледник