Кика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Кика“
KikaDVDcover.jpg
РежисерПедро Алмодовар
ПродуцентАгустин Алмодовар
СценаристПедро Алмодовар
НастапуваатВероника Форке
Питер Којоте
Викторија Абрил
Алекс Касановас
Роси де Палма
Чаро Лопес
Премиера21 октомври 1993
Времетраење114 минути
Јазикшпански

Кика (шпански: Kika е филм на шпанскиот режисер Педро Алмодовар снимен во 1993.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Кика, млада козметичарка, е повикана во палатата на Николас, американски писател, да го дотера телото на неговиот посинок Рамон. Рамон не е мртов и Кика го оживува со нејзиното внимание, и таа се вселува кај него. Тие би можеле да живеат среќно засекогаш, но пред тоа треба да се справат со аферата на Кика со Николас, сомнителната смрт на мајката на Рамон и една таблоид ТВ новинарка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]