Матадор (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Матадор“
Matador film.jpg
Оригинален постер
Режисер Педро Алмодовар
Продуцент Андрес Висенте Гомес
Сценарист Педро Алмодовар
Хесус Фереро
Настапуваат Антонио Бандерас,
Асумпта Серна
Начо Мартинес
Дистрибутер Ворнер Брос
Премиера 1986
Времетраење 110 мин.
Јазик шпански

Матадор (шпански: Matador) е филм на шпанскиот режисер Педро Алмодовар снимен во 1986 година. Анхел (Антонио Бандерас), младо момче кое учи да стане матадор, признава дека е виновен за убиства кои не ги извршил и започнува врска со неговата адвокатка, Марија (Асумпта Серна). Темите во филмот се секс, смрт и религија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Диего Монтес е борец со бикови кој морал предвреме да се пензионира поради повреда. Оттогаш, неговите жртви не се бикови, туку жени; откако води љубов со нив, ги убива.

Марија Карденал е адвокат која потајно ја обожава уметноста на убиецот. За време на климаксот, таа ги убива партнерите.

Обајцата мора да се сретнат и да го избегнат неизбежливото.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]