Високи потпетици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Високи потпетици“
Tacones lejanos poster.JPG
РежисерПедро Алмодовар
ПродуцентАгустин Алмодовар,
Енрике Поснер
СценаристПедро Алмодовар
НастапуваатВикторија Абрил,
Мариса Паредес
Мигел Босе
ДистрибутерМирамакс (САД)
Премиера23 октомври 1991
Времетраење112 мин
Јазикшпански

Високи потпетици (шпански: Tacones lejanos е филм на шпанскиот режисер Педро Алмодовар снимен во 1991 година. Во главните улоги настапуваат Викторија Абрил и Мариса Паредес. Како и кај повеќето филмови на Алмодовар, тешко е да се одреди жанр; овде се мешаат драма, трилер, надреализам, фарса и комедија.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Приказната е за мајка (Мариса Паредес) и ќерка (Викторија Абрил), и чудно убиство извршено од Абрил а предизвикано од нејзината посесивна мајка. Мажот на Ребека бил првата љубов на мајка ѝ, дивата „Беки дел Парамо“. Мајката и ќерката се спротивставуваат откако тој ќе биде убиен. Честопати, судијата кој го води случајот (Мигел Босе) се облекува како жена – ја имитира Беки.

Саундтрак[уреди | уреди извор]

Песните за саундтракот се изведени од шпанската пејачка Лус Касал, која ги создаде своите најголеми хитови: "Piensa en mí" and "Un año de amor".

Награди[уреди | уреди извор]

  • 1991 Цезар награда
  • 1992 Сан Џорди награда за најдобра глумица