Врзи ме!

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Врзи ме!“
¡átame! poster.jpg
РежисерПедро Алмодовар
ПродуцентАгустин Алмодовар,
Енрике Поснер
СценаристПедро Алмодовар
Јују Берингола
НастапуваатВикторија Абрил,
Антонио Бандерас,
Лолес Леон
ДистрибутерМирамакс (САД)
Премиера22 јануари 1990 (Мадрид),
9 февруари 1990 (Барселона),
4 мај 1990 (САД)
Времетраење111 мин.
Држава Шпанија
Јазикшпански

Врзи ме! (шпански: ¡Átame! е филм на шпанскиот режисер Педро Алмодовар снимен во 1990 година. Во главните улоги настапуваат Антонио Бандерас и Викторија Абрил.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Рики, младото момче кое е штотуку отпуштено од ментална институција, е опседнато со Марина, глумица, поранешна порно ѕвезда и зависник од хероин, откако тие двајца поминале една ноќ заедно пред една година. Рики ја киднапира Марина, верувајќи дека може со сила да ја натера да се вљуби во него. Евентуално, таа и се вљубува во него, но сѐ уште се смета за негова затвореничка па му вели да ја држи заврзана за да не може да избега. Потоа, таа бега со помош на сестра ѝ Лола, но љубовниците евентуално повторно ќе се сретнат.

Контроверзија[уреди | уреди извор]

Филмот создаде контроверзност и беше осуден од групите на женски права во Шпанија, САД и германските феминисти поради киднапирањето.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]