Прејди на содржината

Порнофилм

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Порнографски филм)

Порнофилмфилм во кој се прикажуваат јасни сцени на секс.[1]

Порнофилмови во Македонија[уреди | уреди извор]

Првиот долгометражен порнофилм во Македонија, „Секси маскенбал“, е снимен во 2005 г. Оттогаш, заклучно со 2014 година, во Македонија се снимени четири порнофилмови, сите во продукција на „Валијант“, а режирани од Горан Милиќ:[2]

  • „Секси маскенбал“,
  • „Жена ми Мира пак мастурбира“,
  • „Српски калаштури“,
  • „Жешката пица на госпоѓа Мица“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „порнофилм“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „Горан Милиќ: Сè повеќе Македонци сакаат да снимаат порно“, Дневник, година XVIII, број 5597, вторник, 21 октомври 2014, стр. 23.