Прејди на содржината

Луковица (Делчевско): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Луковица''' е село во [[Општина Македонска Каменица]]., во областа [[Осоговија]], во околината на градот [[Македонска Каменица|Македонска]]
 
[[Македонска Каменица|Каменица]].
 
== Географиja и местоположба ==
Селото се наоѓа во областа [[Осоговија]], оддалечено 5 километри југоисточно од [[Македонска Каменица]] и 19 километри западно од [[Делчево]].
 
== Историja ==
 
== Демографија ==
Според пописотстатистиката на [[Васил К’нчов|Васил К'нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика|Македониja, Етнографиja и статистика]]“) од 20021900 година, во селото Луковица живеатживееле 269140 жители, сите [[Македонци]].<ref name=":0">{{МЕС|229}}</ref>
 
Според секретарот на бугарската егзархија [[Димитар Мишев]], („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во 1905 година во Луковица имало 80 [[Македонци]], егзархисти.<ref name=":1">Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 140-141.</ref>
 
Според пописот од 2002 година, селото Луковица има 269 жители, сите [[Македонци]].<ref>[http://212.110.72.46:8080/mlsg/ Министерство за локална самоуправа. База на општински урбанистички планови]</ref>
 
На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:<ref>Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.</ref>
{| class="wikitable"
!Година
!1900
!1905
!1948
!1953
!1961
!1971
!1981
!1991
!1994
!2002
|-
|'''Население'''
|140<ref name=":0" />
|80<ref name=":1" />
|290
|349
|372
|350
|324
|286
|304
|269
|}
 
== Општествени институции ==