Разлика помеѓу преработките на „Костин Дол (Делчевско)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Костин Дол''' е село во [[Општина Македонска Каменица]], во областа [[Осоговија]], во околината на градот [[Македонска Каменица]].
 
{{Мак-никулец}}
 
== Историja ==
Селото се споменува во пописните опширни дефтери од 1570 година, како село во [[Ќустендилски санџак|Ќустендилскиот санџак]], нахија Пијанец со 15 христијански семејства, 3 неженети и 3 водвици, христијани.<ref>Турски документи за историјата на македонскиот народ, опширен пописен дефтер за Ќустендилскиот санџак од  1570 година, том V, книга V, Архив на Македонија, Матица Македонска, стр.200-201</ref>
 
== Економија ==

Прегледник