Разлика помеѓу преработките на „Минато“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија)
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-Философија +Филозофија))
Луѓето го запишуваат минатото уште од древни времиња, па излегува дека една од карактеристиките на луѓето е дека тие се способни да го запишат своето минато, да се сетат на него, да ја планираат иднината врз основа на минатото и да теоризираат за минатото.
 
== ФилософијаФилозофија и наука ==
Според [[филозофија]]та за времето, минатото не постои, иако повеќето науки го проучуваат минатото на светот преку проценување на доказите. Оваа филозофија е во согласноста со релативноста на [[Галилеј]], според која времето не зависи од просторот, но не е во согласност со релативноста на Лоренциан/Ајнштајн.
 

Прегледник