Разлика помеѓу преработките на „Минато“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф)
с (Bot: Migrating 39 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q192630 (translate me))
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
 
== Философија и наука ==
Според [[философијафилозофија]]та за времето, минатото не постои, иако повеќето науки го проучуваат минатото на светот преку проценување на доказите. Оваа философијафилозофија е во согласноста со релативноста на [[Галилеј]], според која времето не зависи од просторот, но не е во согласност со релативноста на Лоренциан/Ајнштајн.
 
Во класичната [[физика]], минатото е само половина од времето, додека релативните теории минатото го сметаат како апсолутно минато. Прикажано со земјени мерки, разликата меѓу „класичното“ и „релативното“ минато е помалку од 0,05 секунди.

Прегледник