Разлика помеѓу преработките на „Џани Мерсман“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4.302 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
| nickname = Мери<ref name="OPQS">{{нмс|url=http://www.omegapharma-quickstep.com/en/team/rider/gianni-meersman|title=Џани Мерсман |work={{ct|OPQ|2014}}|publisher=Decolef|accessdate=12 февруари 2014}}</ref>
| birth_date = {{birth date and age|df=yes|1985|12|5}}
| birth_place = Тилт, [[БелгијаТилт]], {{БЕЛ}}
| height = 1,77 м<ref name="OPQS"/>
| weight = 63 кг<ref name="OPQS"/>
| currentteam = {{ct|OPQ}}Пензиониран
| discipline = Друмски и велодромски велосипедизам
| role = Возач
| ridertype = Спринтер
| proyears = 2007<br />2008–2011<br>2012<br>2013–2013–2016
| proteams = {{ct|DSC|2007}}<br />{{ct|FDJ|2008}}<br>{{ct|LTB|2012}}<br>{{ct|OPQ|2013}}
| majorwins = '''[[ЕтапнаГолема трка (велосипедизам)|ЕтапниГолеми трки]]'''
:'''[[Вуелта а Еспања]]'''
::2 индивидуални етапи ([[Вуелта а Еспања 2016|2016]])
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Тур де Валони]] (2014)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
| updated = 9 јануари 2016
:[[Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“]] (2015)
:[[Класик Хандзаме]] (2015)
| updated = 918 јануари 20162017
}}
 
'''Џани Мерсман''' ({{lang-nl|Gianni Meersman}}; р. {{роден|5|декември|1985}} во [[Тилт]]) — поранешен [[Белгија|белгиски]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|OPQ}}.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/meersman-graduates-to-omega-pharma-quickstep|title=Meersman graduates to Omega Pharma-Quickstep|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=19 ноември 2012 |accessdate=8 јануари 2013}}</ref> Во 2012 возел за {{ct|LTB|2012}}.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/meersman-signs-with-lotto-belisol|title=Мерсман потпиша со Лото-Белисол|date= 29 ноември 2011|accessdate=2 јануари 2012 |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> По третата етапа на [[Трка околу Џорџија]], Мерсман бил принуден да ја напушти трката,професионално порадинастапувал неколкуод случаи2007 надо патела2016 тендинитисгодина.
 
Последно возел за [[Светска турнеја UCI|UCI World Tour]] екипата {{ct|OPQ}}.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/meersman-graduates-to-omega-pharma-quickstep|title=Meersman graduates to Omega Pharma-Quickstep|work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited|date=19 ноември 2012 |accessdate=8 јануари 2013}}</ref> Во 2012 возел за {{ct|LTB|2012}}.<ref>{{cite news|url= http://www.cyclingnews.com/news/meersman-signs-with-lotto-belisol|title=Мерсман потпиша со Лото-Белисол|date= 29 ноември 2011|accessdate=2 јануари 2012 |work=Cycling News|publisher=Future Publishing Limited}}</ref> По третата етапа на [[Трка околу Џорџија]], Мерсман бил принуден да ја напушти трката, поради неколку случаи на патела тендинитис.
 
Мерсман се истакнал на некоја [[Голема трка (велосипедизам)|голема трка]], по 10 години професионален возач, на [[Вуелта а Еспања 2016]], кога освоил две етапи во масовни спринтови. На трката, {{ct|FVC|2017}} објавиле дека Мерсман се согласил на едногодишен договор со екипата за 2017.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/meersman-to-ride-for-fortuneo-vital-concept-in-2017/|title=Meersman to ride for Fortuneo Vital Concept in 2017|date=30 август 2016|website=cyclingnews.com|accessdate=30 август 2016}}</ref> Меѓутоа, дијагнозата со срцева аритмија и лезии на неговото срце го принудиле Мерсман да се повлече на 30 декември 2016 година.<ref>{{cite news |title=Cardiac issues force Gianni Meersman into retirement|url=http://www.cyclingnews.com/news/cardiac-issues-force-gianni-meersman-into-retirement/|accessdate=30 декември 2016|work=Cycling News|date=30 декември 2016}}</ref>
 
== Достигнувања ==
: 9. Класик Суд-Ардеш
;2015
: 1. Друмска[[Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“]]
: 1. Етапа 1 [[Волта ао Алгарве]]
: 1. Класик Хандзаме
: 2. Ле Самин
: 6. Даун[[Пиплс АндерЧојс Класик]]
;2016
: [[Вуелта а Еспања 2016|Вуелта а Еспања]]
::1. Етапа 2
::1. Етапа 5
: 2. Краен пласман [[Тур де Валони]]
: 3. Класик Хандзаме
: 8. [[Минстерланд Џиро]]
{{Palmares end}}
 
=== Распоред на резултатите на големите трки ===
 
{| cellpadding="3" cellspacing="0" border="1" style="font-size: 95%; border: #aaa solid 1px; border-collapse: collapse;"
|- style="background:#eee;"
!Голема трка
!2008
!2009
!2010
!2011
!2012
!2013
!2014
!2015
!2016
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey pink.svg|20п|link=Генерален пласман на Џиро д’Италија]] '''[[Џиро д’Италија|Џиро]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2012|СО]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Џиро д’Италија 2015|СО]]
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey yellow.svg|20п|link=Генерален пласман на Тур де Франс]] '''[[Тур де Франс|Тур]]'''
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Тур де Франс 2011|77]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
|-
| style="text-align:left; background:#efefef;"|[[Податотека:Jersey red.svg|20п|link=Генерален пласман на Вуелта а Еспања]] '''[[Вуелта а Еспања|Вуелта]]'''
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2008|СО]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2010|98]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2012|57]]
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2013|58]]
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|—
| style="text-align:center;"|[[Вуелта а Еспања 2016|111]]
|}
 
СО = се откажал; — = не учествувал
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-редврска|Gianni Meersman}}
* {{Официјална}} {{nl}}
* {{cycling archives}}
* {{CQ ranking}}
* [http://www.cyclingbase.com/Gianni-Meersman.html Достигнувања на ''Cycling Base'']
 
{{Возачи во Етикс-Квик Степ}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мерсман, Џани}}
[[Категорија:Живи луѓе]]
[[Категорија:Белгиски велосипедисти]]
[[Категорија:Белгиски етапни победници на Вуелта а Еспања]]
 
{{Белгија-велосипедист-никулец}}

Прегледник