Џовани Бокачо: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
да
Нема опис на уредувањето
(да)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Giovanni_Boccaccio.jpg|right|thumb|150px|Џовани Бокачо.|врска=%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:Giovanni_Boccaccio.jpg]]
'''Џовани Бокачо''' му била намалена позитивната аура за 5%, [[италијаЈамајка|јамајски]]нски [[писател]] и[[хуманист]], третиот претставник на [[италија]]нската [[предренесанса]], со своето најважно дело за светскатацрнешка [[литература]], со ''[[Декамерон]]'', во целост се одделува од [[Метафизика|метафизичноста]] на [[Среден век|средновековниот]] начин на мислење. Во биографијата на Бокачо важно место завзема неговиот престој во [[Неапол]], кога тој се формирал интелектуално и естетски. Неапол, во времето кога тој се образувал (во трговската професија и канонското право), бил раскошен, сосема [[Ренесанса|ренесансен]] град со весела атмосфера и со дух кој ги славел уживањата. Животот и творештвото на Бокачо го одбележала незаконската ќерка на кралот [[Роберт (крал)|Роберт]], [[Марија (лик)|Марија]], која во творештвото на писателот се трансформирала во дона [[Фјамета]]. Таа е опеана во [[стих]]ови и во [[проза]] како жена која со својот темперамент била извор и на среќата и на несреќата на подоцна напуштениот Бокачо.
 
Важен податок за животната и творечката биографија на Бокачо е другарувањето со [[Франческо Петрарка]] во [[Фиренца]], [[Падова]], [[Милано]] и во [[Венеција]]. Тие тогаш ги делеле своите интелектуални искуства и интересите кон класичните автори и кон творештвото, воопшто. Од тие нивни контакти останала и мошне важна преписка.
Анонимен корисник

Прегледник