Бисалтија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 15 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[File:Bisaltai Oktadrachm.jpg|thumb|right|350px|Монети кои потекнуваат од Бизалтија, околу 475-465 гпне. Октадрахма (28.68 g)]]
 
'''Бисалтија''' или '''Визалтија''' — област во [[Античка Македонија]] по долниот тек на реката [[Стримон]]. Населението [[Бисалти]] живеело западно и источно од Стримон, област населена од [[Одоманти]]те и [[Едонци]]те. Според најстарото сведоштво кај [[Херодот]], така се нарекува областа околу градот [[Аргила]] (западно од [[Стримон|Струма]]).<ref>''Herodotus, 4 vols., Harvard University Press, 1960''</ref> [[Тукидид]] ја спомнува во контекст на освојувањата на македонскиот крал [[Александар I Македонски]] и проширувањето на државата до Стримон.<ref>''Thoucidides, 4 vols., Harvard University Press, 195''</ref>
 
Населението што живеело во Бисалтија се именувало како Бисалти. Нивното населување на источниот брег на СтримонСтрума се случува, најверојатно, со освојувачките походи на Aлександар I Македонски во V в. пне.
 
Во областа се наоѓаат градовите: [[Берга]], неидентификуваниот град [[Адријанопол (Бисалтија)|Адријанопол]], градот [[Евпорија]] (го спомнува [[Стефан Византиски]]) и др.<ref>''Ф. Папазоглу, Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957''</ref>
 
== Денешна општина ==
По областа е именувана и општината [[Визалтија (општина)|Визалтија]] во [[Сер (округ)|Серскиот округ]], согласно грчката политика на присвојвуањеприсвојување на [[Античка Македонија|древната историја на Македонија]].
 
== Наводи ==

Прегледник