Алмопија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за античката област. За денешниот регион видете Меглен

Алмопија (старогрчки: Ἀλμωπία) — област во стара Долна Македонија, која ја опфаќала малата долина по горниот тек на реката Лудија (Колудеј), меѓу областите Еордеја и Пелагонија. Македонците ја освоиле (според Тукидид) спуштајќи се од Горна Македонија во Ботиаја и Пиерија.[1] Била густо населена уште во антиката. Птолемај споменува три града: Алмопа, Хорма и Апсал. Областа денес е позната како Могленска Долина или Меглен, опколена со планините Ниџе и Пајак. [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Thucydides, 4 vols., Harvard Univessity Press, 1958
  2. Ф. Папазоглу, Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957