Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 142 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
:[[Трка околу Ирска]] (2008)
'''[[Класични велосипедски трки|Еднодневни трки и класици]]'''
:[[Податотека:MaillotItalia.PNG|20п]] Национален хронометарски првак (2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013)
| medaltemplates =
{{MedalSport|[[Друмски велосипедизам]]}}
Во 2008, Пиноти му се придружил на Хајроуд, кој станал Колумбија ХајРоуд во 2009 и ХТЦ-Колумбија во 2010.
 
За сезоната 2012, Пиноти му се приклучил на {{ct|BMC|2012|nolink=yes}}, откако екипата {{ct|THR|2011|nolink=yes}} се распаднала.<ref name="Pinotti BMC">{{cite news |url= http://www.cyclingnews.com/news/bmc-signs-pinotti-and-van-garderen|title= БМЦ потпиша со Пиноти и Ван Гардерен |date=1 септември 2011|accessdate=8 април 2012|work=Cycling News |publisher=Future Publishing Limited}}</ref> На крајот на годината издал книга со наслов ''Il Mestiere Del Ciclista Una Vita In Bicicletta''.
На крајот на годината издал книга со наслов ''Il Mestiere Del Ciclista Una Vita In Bicicletta''.
 
Во октомври 2013, Пиноти објавил дека ќе се повлече по настапот на [[Трка околу Пекинг 2013|Трката околу Пекинг]] и Хроно на народите, префрлувајќи се во одделот за спортска наука на екипата {{ct|BMC|2014}}.<ref name="Retirement"/>
* {{cycling archives|3887}}
 
{{AuthorityНормативна controlконтрола|VIAF=74986357}}
{{Лични податоци
{{Persondata
| NAME = Пиноти, Марко
| ALTERNATIVE NAMES =
| SHORT DESCRIPTION = [[друмски велосипедист]]
| DATE OF BIRTH = 25.02. февруари 1976
| PLACE OF BIRTH = [[Осио Сото]], [[Ломбардија]], [[Италија]]
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Пиноти, Марко}}

Прегледник