Разлика помеѓу преработките на „Грчка граѓанска војна“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
{{flagicon|SR Macedonia}} [[Народно Ослободителен Фронт|партизаните од НОФ]]<br>
'''Поддржани од:'''<br>{{flagicon|Yugoslavia}} [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија|Југославија]]<br>{{flagicon|Bulgaria|1946}} [[Народна Република Бугарија|Бугарија]]<br>{{flagicon|Albania|1944}} [[Народна Република Албанија|Албанија]]
|commander2=[[File:DSE badge.svg|14px]] [[Маркос Вафијадис]] <br>[[File:DSE badge.svg|14px]] [[Никос Захаријадис]]
}}
'''Граѓанската војна во Грција''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ελληνικός εμφύλιος πόλεμος'' [елиникос емфилиос полемос]) е една од првите воени конфликти кој се случиле во периодот по завршувањето на [[Втората светска војна]], кој траел од [[1946]] до [[1949]] година. Победата над [[комунизам|комунистите]] било благодарение на идното грчко членство во [[НАТО]], како и големата подршка што во тоа време и ја давала [[САД]] на [[Грција]]. Ова всушност претставува и започнување на [[Студена војна|Студената војна]] од страна на истокот и западот предводени од различните системи на владеење.

Прегледник