Ентре Риос (покраина): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|iso3166_2=E
}}
'''Ентре Риос''' ({{lang-es|Entre Ríos}}) е една од [[покраини во Аргентина|покраина]] на [[Аргентина]], лоцирана во регионот [[Месопотамија (Аргентина)|Месопотамија]] во североисточниот дел на земјата. Се граничи со покраините [[Буенос Аирес (покраина)|Буенос Аирес]] (југ), [[Кориентес (покраина)|Кориентес]] (север) и [[Санта Фе (покраина)|Санта Фе]] (запад), и [[Уругвај]] на исток.
 
Главен град е [[Парана (град)|Парана]] (250,000 жители), и лежи на истоимената река [[Парана (река)|Парана]].
Од земјоделието најзастапен е [[ориз]]от (60% од националното производство), [[соја]]та, [[пченица]]та, [[пченка]]та, и [[агруми]] со што е и втор производител и 16% оди во извоз во [[Европа]].
 
Од сточарството има [[говеда]] (4,5 милиони грла), и [[овци]], од кои 60.000 км² се пасишта и фарми.
 
Од вкупното национално производство на јајца, Ентре Риос има удел од 37%. Се произведува и [[мед]] најмногу за извоз.
 
Индустријата за производство на храна и пијалоци е канмногумногу застапена. Има и многу [[млин]]ови во кои се произведува [[брашно]]. Исто застапена е дрвната, хемиската, металургиската и машинската индустрија.
 
== Географија и клима ==
Целиот регион е низина на некои места ива возвишенија до 100 м. Тука има два ридски предели т.н ''lomadas'' или ''cuchillas''.
 
Името на покраината знагизначи „помеѓу реки“„меѓуречје“. Реки кои течат се: [[Парана (река)|Парана]] на запад и југouthјуг; theреката [[Уруфвај (река)|Уругвај]] и [[Мокорета]] на исток; и [[Гвајкираро]] на север.
 
Климата е [[субтропска клима|субтропска]] се годишни врнежи до 900 мм.
 
== Административна поделба ==
Покраината еподелена на 17 департманти ([[шпански]]: ''departamentos'' еднина''departamento'').
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Аргентина]]
* [[Административна поделба на Аргентина]]
 

Прегледник