Разлика помеѓу преработките на „Тесла (единица)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 155 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:100RSD front.jpg|мини|десно|300п250п|Физичката единица на банкнота од 100 [[Српски динар|динари]] со ликот на Никола Тесла]]
'''Тесла''' (симб. '''T''') е [[изведена SI единица]] за [[магнетно поле|магнетна индукција]] („густина на магнетен тек“). Една тесла е еднаква на еден [[вебер (единица)|вебер]] на [[квадратен метар]]. Усвоена е во [[1960]] и именувана во чест на српскиот пронаоѓач [[Никола Тесла]].<ref>Усвајање назива "Тесла" за међународну јединицу магнетне индукције, Електротехнички институт "Никола Тесла", Годишњи извештај за 2006. годину, Срђан Спиридоновић, ISSN 1820-256X</ref>
 
 
:<math>\mathrm{1\, T = 1\,\frac{V\cdot s}{m^2} = 1\,\frac{N}{A\cdot m} = 1\,\frac{Wb}{m^2} = 1\,\frac{kg}{C\cdot s} = 1\,\frac{kg}{A\cdot s^2} = 1\,\frac{N\cdot s}{C\cdot m}}</math>
[[Податотека:Frog diamagnetic levitation.jpg|мини|десно|Жива жаба лебди во магнетно поле од 16 тесли]]
 
Употребени единици:
: A = [[ампер]]

Прегледник