Разлика помеѓу преработките на „Антигониди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 507 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Самиот Антигон главно владеел со [[Мала Азија]] и северна [[Сирија]]. Неговите напори за воспоставување на контрола врз целокупната империја на Александар се завршиле со негов пораз во [[Битка кај Ипс|Битката кај Ипс]] во [[301 п.н.е.]]. Неговиот син, [[Деметриј I Полиоркет]] ја преживеал битката и неколку години подоцна завладеал со [[Македон]]ија, но подоцна бил симнат од престолот и умрел во затвор. По период на нереди, синот на Деметриј, [[Антигон II Гонат]] успеал да ја зацврсти семејната власт врз старото Македонско кралство, како и врз речиси сите грчки полиси до [[276 п.н.е.]].
 
Ова е една од трите империи-наследнички на Александровата империја. Другите две се империите на [[Селевкиди]]те и [[Птоломејци]]те. Оваа династија го доживеала својот крај со [[Римско царство|римската]] хегемонија во Македонија по [[Битка кај Пидна|Битката кај Пидна]] во [[168 п.н.е.]].
 
== Видете исто така ==
 
* [[Античка Македонија]]
* [[Антигониди]]

Прегледник