Прејди на содржината

Синди Роледер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Синди Роледер.

Синди Роледер (германски: Cindy Roleder) е германска атлетичарка, специјалист за финалист на 100 метри со пречки.[1] Двапати е добитник на германското првенство, учествувајќи на неколку светски и европски првенства и на Олимписките игри во Лондон .

Спортска биографија[уреди | уреди извор]

Синди Роледер учествувала во атлетичарските натпревари од 2005 година. Првиот значаен успех бил постигнат на Германското првенство во 2007 година, а истата година на Европското јуниорско првенство во Хенгел била четврта. Следната година, таа ја бранела титулата на Националното младинско првенство и стигнала до полуфиналето на Јуниорското првенство во Бидгошч .

Во текот на 2010 година го освоила германското првенство во Германија и го освоила второто место на германското првенство во Брауншвајг квалификувајќи се за Европското првенство во Барселона. Сепак, во својот прв меѓународен натпревар за возрасни, била дисквалификуван во полуфиналето. Таа била номинирана за Европското првенство во Париз, каде што се враќа во полуфиналето.

На Европското јуниорско првенство во Острава во 2011 година, освоила бронзен медал на трката на 100 метри со надвозници. Една недела подоцна го освоила германското првенство во Касел. Набргу потоа, го коригирала својот личен рекорд на 12,91 во Фрибург и на тој начин го постигнала стандардот на Светскиот куп во Тегу . Таа не успеала да влезе во финалето.

Германското првенство 2012 во Карлсруе, завршил со уште една титула и нов личен рекорд на терените од 60 метри.

Двапати таа учествувала на Олимписките игри во Лондон 2012 година и во Рио де Жанеиро во 2016 година. Во Лондон била елиминирана во полуфиналето.

Годината 2017 ја започнала како добитник на титулата европски шампион во сала на Европското првенство во Белград. Сепак, таа не учествувала на Светското првенство во Лондон.[2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Год. Натпревар Место Плас. Дисц. Рез.
 Германија
2007 Европско јуниорско првенство Хенгело, Холандија 4 100 м 13,65
2008 Светско јуниорско првенство Бидгошч, Полска 21 100 м 14,10
2009 Европско првенство У-23 Каунас, Литванија 12 100 м 13,50
2010 Европско првенство Барселона Шпанија 12 100 м пречки 13.19
2011 Европско првенство Париз, Франција 11 60 м 8.06
Европско првенство У-23 Острава, Чешка 100 м пречки 13,10
Светско првенство Тегу, Јужна Кореја 12 100 м пречки 12,91
2012 Светско првенство во сала Истанбул, Турција 17 60 м пречки 8,35
Европско првенство Хелсинки, Финска 7 100 м пречки 13,11
Олимпијски игри Лондон, Обединето Кралство 18 100 м пречки 13,02
2014 Светско првенство во сала Сопот, Полска 6 60 м пречки 8,01
Европско првенство Цирих, Швајцарска 100 м пречки 12,82
2015 Европско првенство во сала Прагаа, Чехија 4. 60 м пречки 7,93
Светско првенство Пекинг, Кина 100 м пречки 12,59
2016 Европско првенство Амстердам, Холандија 100 м пречки 12,62
Олимписки игри Рио де Жанеиро, Бразил 5. 100 м препоне 12,74
2017 Европско првенство во сала Белград, Србија 60. м пречки 7,88
2018 Светско првенство во сала Бирмингем, Уједињено Краљевство 5. 60 м пречки 7,87
Европско првенство Берлин, Германија 100 м пречки 12,77

Лични рекорд[уреди | уреди извор]

на отворено
  • 100 м пречки - 12,59 Пекинг, 28 август 2015 година
во салата
  • 60 м пречки - 7,84 Лајпциг 18 февруари 2017
  • 800 m - 2: 21.00 Кемниц 4 јануари 2014 година
  • Скокни нагоре - 1,61 Кемниц 4 јануари 2014 година
  • Скокни далеку - 6.32 Франкфурт 2 февруари 2014 година
  • Фрлање на топката - 11.49 Франкфурт 2 февруари 2014 година
  • Петобој- 4.187 Франкфурт 2 февруари 2014 година

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Cindy Roleder“. London2012.com. London Organising Committee of the Olympic and Paralympic Games. Архивирано од изворникот на 2012-09-13. Посетено на August 2, 2012.
  2. „Hürdensprinterin Roleder muss WM-Saison abbrechen“. RP Online. 21 јули 2017. Посетено на 1 јули 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]