Санма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на покраините во Вануату.

Санма — една од шестте покраини во Вануату. Покраината се наоѓа во северозападниот дел од земјата и го опфаќа најголемиот остров во земјата Еспириту Санто. Островот е оддалечен околу 2.500 км североисточно од Сиднеј, Австралија. Името на покраината потекнува од првите букви на островите Санто и Мало.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2009 година, покраината имала население од 45.860 жители.[1] Вкупната површина на покраината е 4,248 км². Главен град на покраината е Луганвил.

Острови[уреди | уреди извор]

име население површина км²
Аесе 0
Аоре 556 58
Араки 140 2.5
Бокиса 56
Еспириту Санто 39,606 4,010
Мало 4,273 180
Малокиликили 19
Мавеја 207
Тангоа 394
Тутуба 609
Урелапа 0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2009 Census Summary release final - Government of Vanuatu

Координати: 15°20′S 166°45′E / 15.333° ЈГШ; 166.750° ИГД / -15.333; 166.750