Тафеа

Координати: 19°30′S 169°30′E / 19.500° ЈГШ; 169.500° ИГД / -19.500; 169.500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Тафеа во Вануату.

Тафеа (бислама: Tafea) е една од шестте покраини во Вануату. Тафеа ги опфаќа најјужните острови во државата. Името на покраината потекнува од првите букви на петте најголеми острови во покраината: Тана, Анејтјум, Футуна, Ероманго и Анива.

Историја[уреди | уреди извор]

Јасур, на островот Тана.
Знаме на покраината Тафеа.

За разлика од останатите покраини на Вануату, територијалниот интегритет на оваа административна единица не е променет уште од колонијалниот период. Сепак, во тоа време покраината се именувала или како Јужен округ или само како Тана. Денес административен центар на покраината е Исангел, а во колонијалниот период бил Ленакел.

Во 1970-те на островот Тана се појавило сепаратистичко движење за независност на Тана. Самопрогласувањето било на 24 март 1974 година. Ова движење било задушено по противењето на Франција и воспоставувањето на Англо-францускиот кондоминиумот на 29 јуни 1974.

Во 1980 година имало и друг обид за сепаратизам, со самопрогласувањето на независната Тафеа на 1 јануари 1980. Британските сили интервенирале на 26 мај 1980 и така останале дел од Вануату.

Географија[уреди | уреди извор]

Покраината има население од 32,540[1] и површина од 1,628 км2. Главниот остров, но според површина втор, е Тана. На Тана живеат околу 80% од населението на покраината. Најголемо село е Ленекел, а административен центар на покраината е Исангел.

Најголемите три острови се дел од Меланезија, а Анива и Футуна се дел од Полинезија.

Острови[уреди | уреди извор]

Островите во покраината се:

остров гл.
село
површина
(км2)
население[2] врв висина
(метри)
координати
Tана Ленакел 565 28,799 Тукосмера 1,084

19°29′15″S 169°19′50″E / 19.48750° ЈГШ; 169.33056° ИГД / -19.48750; 169.33056 (Tanna)

Анива Икаокао 8 341 42

19°15′01″S 169°36′04″E / 19.25028° ЈГШ; 169.60111° ИГД / -19.25028; 169.60111 (Aniwa)

Футуна Ихсија 11 513 Татафу 666

19°31′47″S 170°13′08″E / 19.52972° ЈГШ; 170.21889° ИГД / -19.52972; 170.21889 (Futuna)

Eроманго

Потнарвин 975 1,950 Сантоп 886

18°48′50″S 169°07′22″E / 18.81389° ЈГШ; 169.12278° ИГД / -18.81389; 169.12278 (Erromango)

Aнејтјум

Анелгаухат 162 915 Инреров Атахејн 852

20°11′18″S 169°49′34″E / 20.18833° ЈГШ; 169.82611° ИГД / -20.18833; 169.82611 (Anatom)

Тафеа Исангел 1,721 32,549 Тукосмера 1,084

19°30′S 169°30′E / 19.500° ЈГШ; 169.500° ИГД / -19.500; 169.500 (Tafea)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu
  2. Vanuatu Census of Population 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

19°30′S 169°30′E / 19.500° ЈГШ; 169.500° ИГД / -19.500; 169.500