Малотина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малотина
Malotina
Географија
МестоТихи Океан
Координати15°43′00″S 167°15′00″E / 15.71667° S; 167.25000° E / -15.71667; 167.25000Координати: 15°43′00″S 167°15′00″E / 15.71667° S; 167.25000° E / -15.71667; 167.25000
АрипелагВануату
Највисоко издигнување213 м
Управување
ПокраинаСанма
Демографија
Население0[1] (2015)


Малотина (бислама: Malotina) е мал остров во покраината Санма во Вануату.

Опис[уреди | уреди извор]

Малотина е мало островче кое се наоѓа источно од островчето Мало, северно од малото островче Малокиликили.[2][3][4][5][6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „2015 Vanuatu National Population and Households Projections by Province and Islands“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. Посетено на 6 August 2018.
  2. „Malotina“. Getamap. Посетено на 21 August 2018.
  3. „Malotina Island“. Geoview. Посетено на 21 August 2018.
  4. „Traveling Luck for Malotina“. Traveling Luck. Посетено на 21 August 2018.
  5. „Malotina: Vanuatu“. Geographic Names. Посетено на 21 August 2018.
  6. „Malotina“. Mapcarta. Посетено на 21 August 2018.