Малампа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраини во Вануату.

Малампа — една од шестте покраини во Вануату. Покраината се наоѓа во средишниот дел на земјата и е составена од поголем број помали острови и три главни острови: Малакула, Амбрим и Пама. Меѓу помалите острови во покраината се Урипив, Норсуп, Рано, Вала, Ачин, Вао, Лопеви и Маскелиновите Острови. Името на покраината потекниува од првите букви од островите Малакула, Амбрим и Пама.

Население[уреди | уреди извор]

Покраината има население од 36.722 жители според пописот од 2009 година.[1] Вкупната површина на покраината изнесува 2.779к км², а главен град е Лакаторо.

Острови[уреди | уреди извор]

Поголеми острови
име население површина км²
Акамб 646
Амбрим 7,275 678
Арсео 0
Ачин 738
Авок 241
Коти 14
Лопеви 0
Малакула 22,934 2,041
Маскелинови Острови 1,022
Норсуп 88
Пама 1,627
Рано 304
Томан 253
Ури 28
Урипив 384
Вао 898
Вала 270
Цеосен список на острови

Планини[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

Координати: 16°15′S 167°45′E / 16.250° ЈГШ; 167.750° ИГД / -16.250; 167.750