Прејди на содржината

Административна поделба на Вануату

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Покраини во Вануату)

Административната поделба на Вануату ги опфаќа првостепените и второстепените административни единици на државата. Првостепените единици во Вануату се покраините, а второстепните се општините. Покраините се создадени во 1994 година.

Покраини

[уреди | уреди извор]
Покраини во Вануату.
покраина главен град главен остров површина
(км2)
население
попис 1999
Малампа Лакаторо Амбрим, Малакула, Пама 2,779 32,705
Пенама Лонгана Пентекост, Амбае, Маево 1,198 26,646
Санма Луганвил Еспириту Санто, Мало 4,248 36,084
Шефа Порт Вила Ефате, Шепардски Острови 1,455 54,439
Тафеа Исангел Тана, Анива, Футуна, Ероманго, Анејтјум 1,628 29,047
Торба Сола Банксови Острови и Торесови Острови 882 7,757
Вануату Порт Вила   12,189 186,678

Секоја покраина е поделена на општини. Обично, секој населен остров е општина сама за себе. Општините се водени од општински совети и градоначалникот се избира од советот.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • „Покрани во Вануату“. Statoids. (англиски)