Прејди на содржината

Тана (остров)

Координати: 19°30′S 169°20′E / 19.500° ЈГШ; 169.333° ИГД / -19.500; 169.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тана
Карта на островите Тана и Анива.
Географија
МестоТихи Океан
Координати19°30′S 169°20′E / 19.500° ЈГШ; 169.333° ИГД / -19.500; 169.333
АрхипелагВануату
Површина550 км2
Должина40 км
Ширина19 км
Највисоко издигнување1.084 м
Највисока точкаТукусмера
Управување
Vanuatu
ПокраинаТафеа
Најголема населбаЛенакел
Демографија
Население28,799 (2009)
Густина36,36 /km2 (9.417 /sq mi)
Етнички групиВануаќани


Тана (бислама: Tanna или Tana) е остров во покраината Тафеа во Вануату.

Географија

[уреди | уреди извор]

Островот има најголема должина од 40 километри и ширина од 19 километри. Вкупната површина на островот е 550 км2. Највисока точка на островот е Тукосмера со 1.084 метри надморска висина.

Во источниот дел на островот, североисточно од врвот, се наоѓало езерото Сиви. Во април 2000 година, по обилни врнежи, езерото истекло кон Сулфурниот залив, при тоа уништувајќи го селото во близина. При оваа непогода немало жртви.

Вулканот Јасур е активен вулкан кој се наоѓа во југоисточниот дел на островот. Вулканот е лесно достапен и позната локална туристичка атракција.

Население

[уреди | уреди извор]

Овој остров е најнаселен во покраината Тафеа, односно има 29.000 жители.[1] Тана е еден од најнеселените во државата. Административен центар на Тафеа е Исангел, а најголемо населено место е Ленакел.

Тана е скоро цел населен од Меланезијци и следат традиционален животен стил.

На островот се зборуваат меланезиски јазици, односно: кмаерски јазик, југозападен танански јазик, севернотанански јазик, ленакелски јазик и источнотанански јазик. Овие јазици често се именуваат како танански јазици, дел од групата на јужновануатски јазици од семејството на австронезиски јазици. Голем дел од населението зборува и на бислама.

Сообраќај

[уреди | уреди извор]

На островот функционира Аеродром Вајтгрес.

  1. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]