Пенама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на покраините во Вануату.

Пенама — една од шестте покраини во Вануату. Покраината се наоѓа во североисточниот дел од земјата и се состои од три главни острови: Амбае, Маево и Пентекост. Името на покраината потекнува од првите букви на поголемите острови: Пентекост, Амбае и Маево.

Население[уреди | уреди извор]

Покраината има население од 30.819 жители според пописот од 2009 година.[1] Покраината има вкупна површина од 1,198 км2 и административен центар е Саратамата.

Острови[уреди | уреди извор]

име население површина км2
10,407 398
3,569 269
16,843 490

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

Координати: 15°30′S 168°00′E / 15.500° ЈГШ; 168.000° ИГД / -15.500; 168.000

Надворешни врски[уреди | уреди извор]