Прејди на содржината

Торба (покраина)

Координати: 13°45′S 167°30′E / 13.750° ЈГШ; 167.500° ИГД / -13.750; 167.500
Од Википедија — слободната енциклопедија

13°45′S 167°30′E / 13.750° ЈГШ; 167.500° ИГД / -13.750; 167.500

Местоположба на Торба во Вануату.
Детална карта на покраината Торба на англиски.

Торба е една од шестте покраини на Вануату. Оваа покраина ги опфаќа Банксовите Острови и Торесовите Острови. Името на покраината потекнува од првите две букви од островските групи: Торесови Острови и Банксови Острови.

Население

[уреди | уреди извор]

Покраината има население од 9,359 луѓе[1] и површина од 882 км2. Административен центар на покраината е Сола на островот Вануа Лава.

Поголеми островите во покраината се:

Банскови Острови
име население површина км2
Гауа 2,491 342
Квакеја 26
Мерелава 647
Мериг 12
Мота 683 9,5
Моталава 1,451 24
Ра 189 0,5
Урепарапара 437 39
Вануа Лава 2,597 314
Торесови Острови
име население површина км2
Хиу 269 51
Линуа 0
Ло 210
Метома 13
Тегуа 58
Тога 276
Целосен список

Во покраината се зборуваат теросово-банксовите јазици, сите дел од групата на океански јазици.[2][3]

  1. „2009 National Census of Population and Housing: Summary Release“ (PDF). Vanuatu National Statistics Office. 2009. Посетено на October 11, 2010. Наводот journal бара |journal= (help)
  2. François (2012).
  3. List and map of the 17 languages of Torba province.

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]