Прејди на содржината

Острови во Вануату

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топографска карта на Вануату и Нова Каледонија.

Островите во Вануату, често се смета, дека се 83 на број. Оваа бројка може да варира во зависност од тоа дали некои многу мали карпи ќе се сметаат одделно или не. Најголем остров во Вануату е Еспириту Санто. Во прилог целосен список на острови во Вануату поделени по покраини. Овој архипелаг од околу 83 острови денес се вика „Вануату“, а во колонијалниот период се викал Нови Хебриди.

Острови во Вануату[уреди | уреди извор]

Малампа[уреди | уреди извор]

Пенама[уреди | уреди извор]

Санма[уреди | уреди извор]

Тафеа[уреди | уреди извор]

Торба[уреди | уреди извор]

Шефа[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]