Анива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анива
Aniwa
остров
Марта на Тана и Анива.
Марта на Тана и Анива.
Држава Вануату
ПокраинаТафеа
Површина
 • Вкупна8 км2 (3 ми2)
 [1]
Надм. вис.&1000000000000004200000042 м
Население (2009)
 • Вкупно341
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Часовен појасVUT (UTC+11)

Анива (бислама: Aniwa) е мал остров во покраината Тафеа во Вануату.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на островот е 8 километри квадратни. За разлика од останатите острови во Вануату, Анива е корален остров, односно корален атол. Островот се издигнува на 42 метри надморска висина. Во северозападниот дел на островот има лагуна, Лагуна Ичаро, која е отворена кон морето. Најблизок остров е Тана, кој е на 24 км југозападно. Островот е дел од Полинезија заедно со Футуна. Сите други острови во Вануату се дел од Меланезија.

Население[уреди | уреди извор]

Населението, заедно со тоа од Футуна, се Полинезијци кои дошле од Валис и Футуна или Самоа пред многу години. Населението на островот е околу 350 жители[3] поделено во пет села:

  1. Итамоту
  2. Имале
  3. Исавај
  4. Икаокао
  5. Намсафура

Сообраќај[уреди | уреди извор]

На островот се наоѓа Аеродромот Анива, кој има летови двапати неделно кон Порт Вила.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vanuatu“. Haos Blong Volkeno. Архивирано од изворникот на 2018-08-08. Посетено на 8 August 2018.
  2. UNEP Islands Directory
  3. 2009 Census Summary release final Архивирано на 21 декември 2013 г. - Government of Vanuatu

Надворешни врски[уреди | уреди извор]